Negyedik túranapunkat nem csak a sok-sok nevezettesség, a késő-nyári meleg, verőfényes időjárás, hanem a furcsaságok, érdekességek, szokatlan vagy nem várt események sora is tarkította. A táj eközben továbbra is az előző napokban már sokszor látott és begyalogolt dimbes-dombos, mezőgazdaságilag művelt, alacsonyabb (400-500 méteres) csúcsokkal büszkélkedő, gyalogtúrázóknak és kerékpárosoknak egyaránt kényelmes közép-cserháti vidék maradt.

Az egyik furaság, ami szembejött velünk: mosolygó ninja-jelzés
Cserhátsurány
Kifejezetten kényelmes sétával, dombról leereszkedve értük el ez a kisközséget, ahol Dani várt ránk; vele, na és a csöves hátijával a Cserháti Csöves Csellengők csapata négy fősre bővült. Cserhátsuránynak 1979-ben még 1100 lakosa volt, míg 2008-ban már csak 871 fő lakta. Ahogy a filmből is megtudtuk, két nevezetessége van: „az egykor négy saroktornyos, késő-reneszánsz várkastélya”, valamint a XV. századból származó nyolcszögletes tornyú gótikus temploma, amit 1934-ben három szakaszos hajóval bővítettek. Itt jártunkban meglátogattuk mindkét nevezetességet.
A várkastély az egyik ma is fennálló saroktoronnyal
A gótikus templom 1979-ből…
… és 2010-ből. Jól megnőtt a fenyő, mi?
Eddig is palóc-földön jártunk, láthattuk a jellegzetes palóc házakon, hallhattuk a jellegzetes palóc beszéden, de itt Cserhátsurányban alkalmunk adódott egy eredeti palóc közértben bevásárolni:
A Kéktúra-pecsétet, ellentétben a Kéktúra-atlasz útmutatásával és jelölésével, nem a jelzett úttól nyugatra, hanem épp, hogy keletre, azaz ha az északi domboldalról közelítjük meg a falut keresztülszelő főutat, balra fordulva találjuk meg, a Vadász sörözőben:
Barátságosan fogadják a túristákat a Vadász sörözőben
Még szerencse, hogy a felfestés egyértelműen igazít útba:
A pecsét-jel, térképolvasás-órán nem tanítják
Szandaváralja
A Cserhátsurányból Szandaváraljára vezető, mindössze 8,5 km-es út bővelkedik a változatosságban – keresztülmentünk mezőgazdasági területen, tisztásokon, a Szanda-patakon, gyalogoltunk viszonylag forgalmas közút mentén, és fenyvesben – , viszont (és ennek már nagyon örült a megfáradt túrista) szűkölködik szintben: mindossze 147 métert kell felfele caplatni.
Úton Szandaváralja felé
Pecsét ide, Kéktúra oda, mindenkinek ajánlom, hogy egyszer látogasson el erre a bájos, aprócska kis településre. Ivó, kocsma, büfé ugyan nincs egy szál se, az utolsó pincesöröző is bezárt már (lásd keretes írásunkat a pecsétlelés helyszínét), viszont találunk itt birka-gazdaságot kosokkal, ürükkel, jerkékkel és bárányokkal:
Na és bőségesen láthatunk a Hollókőn már megismert és részletesen taglalt eredeti palóc parasztházakat, gyönyörűen felújítva, tiszta, takaros portával és udvarral. Ugyanúgy faoszlopos tornácok, csonka kontyolás és faragott oromzat jellemzi ezeket a házakat, viszont ez a település mentes a japánturista-hadaktól és a csillagászati horror-áraktól. Nem is hiányoznak.
Szépen karban tartott, takaros kis palóc-ház Szandaváralján
A Kéktúra-pecsétet ezúttal sem ott leljük, ahova a (2003-as kiadású) Kéktúra-atlaszunk irányít. A Jókai utcai pincesöröző ugyanis bezárt. Ahogy egyébiránt – egy falubéli beszámolója szerint – minden kocsma a településen (frissítőért és áramért a mindössze 1 km-re lévő Szandába kellett elsétálnunk). A Kéktúra-pecsétet Szandaváralja főterén, egy villanyoszlophoz erősítve leltük meg. Ahogy elnézem, nem tegnap rakták ki oda. Vajon mikor fognak egy kicsit naprakészebb atlaszt kiadni a szegény kéktúrázó túristák számára?
A Kéktúra-pecsét Szandaváralján
Van, amit tévesen jelöl a Kéktúra-atlasz, és van, amit egyáltalán nem. Van például Szandaváraljától párszáz méterre délre, a Szanda-hegy oldalában egy mező, a mező körül erdő, az erdőben pedig egy kiépített, friss, tiszta vizű forrás, a Mária forrás. A térképen nyoma sincs. Barniék akadtak rá a faluban sétálgatva erre az iránymutató táblára:
A tábla-mutatta irányt követve találták meg a fiúk a kiépített forrást, és mellette pár lépésre, a mezőn, a tökéletes éjjeli szálláshelyre. Számomra rejtély, hogy a térkép miért nem jelöli ezt a teljesen kiépített, ezen kívül valószínűleg vallási kegyhelynek (több Mária-szobor is található a forrás körül) is számító forrást. Mi mindenesetre megleltük, és kényelmes, víz-utánpótlásban bővelkedő éjjeli szállást kaptunk ezáltal ajándékba a Szanda-hegytől.
Fejlámpás, éjjeli postolás az erdőben.